Barcode: 5060384263144
Wild & Free
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
carbon compensated product
certified b corporation
no palm oil
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 350.0 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 85.0 g |
| of which sugars | 57.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified starch, glucose-fructose syrup, acids (citric acid, malic acid, lactic acid), natural flavourings, fruit and plant concentrates (black carrot, safflower, radish, apple, sweet potato, blackcurrant, lemon), natural citrus fruits flavouring, spirulina concentrate, sunflower oil, glazing agent: carnauba wax: from responsible sources.
Additives
e14xx
e270
e296
e330
e903
Related Products in Snacks
goûter pépites de chocolat
gerblé
D NOVA 4
Macadamia white chocolate
E NOVA 4
Mega Cocoleche Milk Coconut Candy
Delicias De Jalisco
D NOVA 4
Cranberry walnut gourmet cookies
E NOVA 4
Gourmet english toffee crunch
E NOVA 4
Jimmy's cookies
Jimmy's Cookies
E NOVA 4
Jimmy's Cookies, Oatmeal Cookies
Jimmy's Cookies Llc
E NOVA 4
Cranberry oatmeal cookies
Jimmy's Cookies Llc
E NOVA 4
Gourmet cookies
E NOVA 4
Gourmet jimmy's cookies
E NOVA 4
One Smart Cookie, Peanut Butter Chocolate Chunk Cookies
Jimmy's Cookies Llc
E NOVA 4
Cookies
E NOVA 4