Wild garlic chicken
by Waitrose
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 180.0 kcal |
| Fat | 9.9 g |
| of which saturated | 4.2 g |
| Carbohydrates | 5.4 g |
| of which sugars | 1.3 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 17.2 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Chicken breast (37%), whole milk, water, garlic purée, Parmigiano Reggiano cheese (milk) (4%), wild garlic butter (3%) (butter (milk), wild garlic, garlic purée, lemon juice, parsley, salt, cornflour, black pepper, garlic powder), regato cheese (milk) (3%), smoked bacon lardons (2%) (pork, salt, preservatives (sodium nitrate, sodium nitrite), antioxidant (sodium ascorbate)), wheat flour (wheat flour, calcium carbonate, iron, niacin, thiamin), double cream (milk), extra virgin olive oil, pecorino cheese (sheep's milk), cornflour, rapeseed oil, palm oil, potato starch, thyme, parsley, pork gelatine, cracked black pepper, salt, yeast, colours (plain caramel, paprika extract), turmeric extract, sunflower oil
Allergens
Additives
Related Products in Meals
Asparagus & bacon crustless quiche bites
Pizza
Tom yum fried rice
Vegetable medley quinoa & brown rice blend
Beef Lasagne
Marks & Spencer
Mediterranean tomato & arugula wood-fired crust pizza
Soup, split pea
Rustico
Ham and Cheddar quiche
Marks & Spencer
Three Cheese Pizza Pocket
Bold
Coconut jasmine rice
Haut de cuisse de poulet grillé, pdt grenaille et HV à l'ail
Jasmine With Roasted Garlic
Della