Barcode: 4260452850073
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 254.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 8.0 g |
| Carbohydrates | 1.3 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 17.1 g |
| Salt | 2.4 g |
Ingredients
Wildschweinfleisch (41,7%), Hirschleber (15,9%), Wildschweinspeck / Fettgewebe, Speisesalz, Gewürze (enthält _Senf_), _Milheiweiß_, Emulgator: veresterte Mono - und Diglyceride, Saccharose, Dextrose, Antioxidationsmittel: Natriumascorbat, Würze (enth. _Soja_), Aroma, Konservierungsstoff: Natriumnitrit.
Allergens
mustard
soybeans
Milheiweiß
Additives
e250
e301
Related Products in Meats And Their Products
Spinach burger four veggie patties
C NOVA 3
Meat Free Breakfast Sausages
D NOVA 4
The meatless farm co meat free ground
A NOVA 4
Lentil burger
A NOVA 3
Original Flavor Pork Rind Crumbs
Pork King Good
E NOVA 4
Uncured skinless beef hotdog
D NOVA 3
New York Strip
Carnivore Snax
E
Spicy Beef Jerky
Prevail
E NOVA 3
Beef Stick
Dauntless Snacks
C NOVA 3
Meat free sausage patties
D NOVA 4
Pork rinds
Pork king good
E NOVA 3
Chicken Parm inspired Spring Rolls
Ali Mags
B NOVA 4