Barcode: 5000169129821
wild Pacific red salmon
by waitrose
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Labels
sustainable
sustainable fishery
omega 3
high in omega 3
sustainable seafood msc
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 143.0 kcal |
| Fat | 7.0 g |
| of which saturated | 1.3 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 20.0 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
salmon 99%, salt 1%
Related Products in Tinned Salmon
Vijgen Chutney
Albert Heijn
C NOVA 4
Paprikamix
Albert Hejn
A
Mini maïswafel paprika
AH
C NOVA 4
Kip grilworst
Albert Heijn
D NOVA 4
Picos Knoflook
Albert Heijn
D NOVA 3
Ananas
Albert Heijn
NOVA 1
Snoep groente komkommer
AH
A NOVA 1
Uien Chutney
Albert Heijn
D NOVA 4
Crackers met oregano
Albert Heijn
D NOVA 3
Vegan grillworst
Albert Heijn
B NOVA 4