Barcode: 4039057411046
Wild-Preiselbeeren
by BioGourmet
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 194.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 46.0 g |
| of which sugars | 46.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Preiselbeeren* 50%, Rohrohrzucker* Zitronensaftkonzentrat*, Geliermittel: Pektin. *aus kontrolliert biologischem Anbau.
Additives
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Black beans
Peak
A NOVA 1
Triple cleaned pinto beans
A NOVA 1
Pinto beans
Peak
NOVA 1
Pre-washed pinto beans
Diamond, Trinidad/Benham Corp.
A NOVA 1
Dessert spread raspberry
Cake Mate
D NOVA 4
Lentils
Peak
A NOVA 1
Lentils
Peak
NOVA 1
Hash Brown Potato Patties
Lynden Farms
NOVA 4
Yellow Split Peas
Peak
Organic light red kidney beans
A
Red lentils
A NOVA 1
Pinto beans
Peak
NOVA 1