Barcode: 0077890475737
Wildberry Fruit Strips
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
organic
vegetarian
usda organic
vegan
no lactose
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 357.1 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 85.7 g |
| of which sugars | 71.4 g |
| Fiber | 7.1 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Organic Apple Puree Concentrate, Organic Apple Juice Concentrate, Organic Strawberry Juice Concentrate, Organic Raspberry Juice Concentrate, Organic Blueberry Juice Concentrate, Natural Flavors, Pectin, Organic Lemon Juice Concentrate, Fruit and Vegetable Juice for color (Carrot, Apple, Blackcurrant).
Additives
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Cherry Tomato's
Coles
NOVA 1
Corn Kernels
Coles
NOVA 3
Two fruits
Coles
C NOVA 4
Soy Milk Regular
Coles
B NOVA 4
White Plain Flour
Coles
NOVA 1
Sunflower oil
Coles
NOVA 2
White sandwich
Coles
C NOVA 3
Peach in mango flavoured jelly
Coles
C NOVA 4
Australian bowties
Coles
A NOVA 1
Coles Australian White Cup Mushrooms
Coles
NOVA 1
Sultanas
Coles
D NOVA 3
Fruit in Jelly Mandarin
Coles
C NOVA 4