Barcode: 0856802008504
WILDE Protein Chips
by WILDE
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
ireland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 553.0 kcal |
| Fat | 34.2 g |
| of which saturated | 2.6 g |
| Carbohydrates | 21.1 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 5.3 g |
| Proteins | 36.8 g |
| Salt | 2.2 g |
Ingredients
antibiotic free chicken breast, tapioca starch, egg whites, chicken bone broth, aged cheddar cheese, pasteurized milk, cheese cultures, salt, enzymes, chipotle pepper, smoked paprika, dried red pepper sauce, aged red pepper, vinegar, salt, cream, jalapeno pepper powder, green chili powder, pepper yeast extract, milk, lactic acid, olive oil, natural flavors, smoke flavor, salt, nonfat milk, sodium citrate, paprika extract, citric acid, spices
Allergens
eggs
milk
Additives
e160c
e270
e330
e331
Related Products in Snacks
Original Pops
Spangler Candy Company
E NOVA 4
Pinks, blues, reds pops
Spangler Candy Company
E NOVA 4
Marshmallow Circus Peanuts
Spangler
NOVA 4
Candy canes
Sweetnature
E NOVA 4
Marshmallow circus peanuts candy, marshmallow
Spangler Candy Company
E NOVA 4
Dum Dums, Dum.Dums Original Pops
Spangler Candy Company
E NOVA 4
Original Mix
Spangler Candy Company
E NOVA 4
Candy canes
E NOVA 4
Cherry, orange, apple, grape pops, cherry, orange, apple, grape
E NOVA 4
Original Pops, Mystery Flavor
Spangler Candy Company
E NOVA 4
Pops
E NOVA 4
Saftpops bx
E NOVA 4