Barcode: 5065009224296
wildfarmed sliced white
by wildfarmed
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
certified b corporation
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 235.0 kcal |
| Fat | 1.4 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 43.8 g |
| of which sugars | 4.0 g |
| Fiber | 4.4 g |
| Proteins | 9.5 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Wildfarmed Wheat Flour (Wheat Flour, Calcium Carbonate, Iron, Niacin, Thiamin) (66%), Water, Wheat Gluten, Wheat Semolina, Fermented Wheat Flour, Salt, Yeast, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid.
Additives
e300
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Canneberges en vrac Bio
Kazidomi
NOVA 3
Tempeh de soja marinado
GutBio
A NOVA 1
Tortelloni Tomaten-Mozzarella
Cucina
C NOVA 3
Natives Olivenöl Extra
Cantinelle
B NOVA 2
Kernige Haferflocken
Knusperone
A NOVA 1
veganes Hefegebäck à la Krapfen
SPAR Veggie
D NOVA 4
Früchtemüsli Vollkorn/Trauben-Nuss Müsli Vollkorn
Knusperone
B NOVA 3
Sonnenblumen Margarine
Bellasan
D NOVA 4
Trigo inflado con miel
Gutbio
C NOVA 4
Unser Roggen
Rewe
C NOVA 3
100% miz Grandes tranches
Harrys
B NOVA 4
Muesli Crocante Natural
Gut bio
D NOVA 3