Barcode: 4024698190450
Wildschweinfleischleberwurst
by MAGO Berlin
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 277.0 kcal |
| Fat | 21.1 g |
| of which saturated | 13.6 g |
| Carbohydrates | 5.2 g |
| of which sugars | 5.2 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 16.6 g |
| Salt | 1.8 g |
Ingredients
31% Schweineleber, 28% Wildschweinfleisch, 11% Schweinefleisch, 11% Preiselbeeren mit Gelee (48% Preisel - beeren, Zucker, Geliermittel Pektin, Säuerungsmittel Citronensäure), Speck, Kochsalz, Zwiebeln, Glucosesirup, Zucker, Dextrose, Gewürze, Würze, Stabilisator Triphosphate, Emulgatoren (E471, E472c), Antioxidations - mitter (Ascorbinsäure, Natriumascorbat), Geschmacksverstärker Mononatriumgiutamat, Gewurzextrakte, Aromen, Konservierungsstoff Natriumnitrit
Additives
e250
e330
e440
e451
e471
e472c
Related Products in Meats And Their Products
Premium applewood smoked sliced bacon, applewood smoked
E NOVA 4
Thin sliced italian dry salame
E NOVA 3
Bologna
Eckrich
E NOVA 4
Beef franks
E NOVA 4
Franks
E NOVA 4
Thick bologna
E NOVA 4
Beef bunsize franks
E NOVA 4
Sliced pepperoni
E NOVA 4
Premium cherrywood smoked thick sliced bacon, premium cherrywood smoked
Raley's
E NOVA 4
Eckrich thick cut bologna
E NOVA 4
Premium applewood smoked thick sliced bacon, premium applewood smoked
E NOVA 4
Jumbo franks made with chicken & pork
Eckrich
E NOVA 4