Barcode: 9300609107577
Yeast bread improver
by Lighthouse
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
australia, bulgaria
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 355.0 kcal |
| Fat | 5.7 g |
| of which saturated | 1.4 g |
| Carbohydrates | 18.6 g |
| of which sugars | 14.3 g |
| Fiber | 27.1 g |
| Proteins | 42.9 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
yeast [saccharomyces cerevisiæ (98.5%)], emulsifier (sorbitan monostearate), ascorbic acid (0.35%).
Additives
e491
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Baking
Dulce de Leche Squeeze
Nestle
E NOVA 4
Glamour and Sparkle
Queen
D NOVA 4
Breadmix
Atkins
B NOVA 4
Creamy mouse mix chocolate
Aeroplane
E NOVA 4
The Healthy Baker Protein Pancake Mix
The Healthy Baker
D NOVA 4
Sesame seeds
Woolworths
C NOVA 1
Plaistone Chocolate
Nestle
mini Schnecken Haselnuss
Ölz
D NOVA 4
Carnation Condensed Milk
E NOVA 3
Kuchen Glasur
Ruf
E NOVA 4
Deluxe Protein pancake shake no sugar substitutes
Green's
C NOVA 4
Flour
Hopepride
B NOVA 4