Barcode: 0018894884408
Yellow Classic Cake Mix
by Big Y
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 1,020.0 kcal |
| Fat | 19.7 g |
| of which saturated | 6.6 g |
| Carbohydrates | 204.0 g |
| of which sugars | 112.0 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 6.6 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
ENRICHED BLEACHED FLOUR (BLEACHED WHEAT FLOUR, NIACIN, IRON, THIAMINE MONONITRATE, RIBOFLAVIN, FOLIC ACID), SUGAR, VEGETABLE SHORTENING ([CONTAINS ONE OR MORE OF THE FOLLOWING: PALM OIL AND/OR SOYBEAN OIL] WITH EMULSIFIER [PROPYLENE GLYCOL MONO - AND DIEST
Related Products in Undefined
Gold & White Corn, Carrots & Asparagus
Birds Eye
NOVA 1
Cheese Pizza
Pep's Pizza Brewhaus
D NOVA 3
Stoneground Whole Wheat Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
B NOVA 4
Fettuccine in a Savory Chicken Flavored Sauce
Knorr
D NOVA 4
MASHED Cauliflower ROASTED GARLIC
BIRDS EYE
C NOVA 3
WIDE EGG NOODLES
weis
A NOVA 1
HEAVY WHIPPING CREAM
weis
D NOVA 4
Russet Potatoes
Goodness Unearthed
NOVA 1
QUINOA
FULL CIRCLE market
A NOVA 1
Organic Sliced Bamboo Shoots
Native Forest
A NOVA 1
Veggie Pasta Rotini Alfredo
Birds Eye
NOVA 3
COTTAGE CHEESE SMALL CURD
meijer
C NOVA 4