Barcode: 0035826095091
Yellow Corn Meal Mix
by Food Lion
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.0 kcal |
| Fat | 3.3 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 73.3 g |
| of which sugars | 3.3 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 3.4 g |
Ingredients
Enriched yellow corn meal (contains yellow corn meal, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin and folic acid), enriched bleached wheat flour (contains bleached wheat flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin and folic acid), leavening (contains sodium bicarbonate, sodium aluminum phosphate, monocalcium phosphate), and salt.
Additives
e341
e341i
e500
e500ii
e541
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Macaroni
Great Value
A NOVA 1
Everything Bagels
Great Value
C NOVA 3
100% Whole Wheat Tortillas
Great Value
C NOVA 4
Canola oil
Great Value
B NOVA 2
Roasted Red Pepper topped hummus
Your Fresh Market
A NOVA 4
Italian Style Thick Slice Bread
Great Value
C NOVA 4
Rotini
Great Value
A NOVA 1
Jasmine Rice
Great Value
NOVA 4
Traditional hummus MINI CUPS
Fresh Market
A NOVA 3
100% Whole Wheat Bagels
Great Value • Walmart
NOVA 4
Spaghettini
Great Value
A NOVA 1
Original Almond Beverage
Great Value
C NOVA 4