Barcode: 0020784925672
Yellow corn tortilla
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 174.0 kcal |
| Fat | 2.2 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 39.1 g |
| of which sugars | 4.4 g |
| Fiber | 4.4 g |
| Proteins | 4.4 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
STONE GROUND YELLOW CORN, WATER, LIME, SODIUM PROPIONATE, POTASSIUM SORBATE, PHOSPHORIC ACID, CORN FLOUR (CELLULOSE GUM, FUMARIC ACID, AND SORBIC ACID).
Additives
e200
e202
e281
e297
e338
e466
Related Products in Sandwiches
Panini
Bene sì, Coop
C NOVA 4
Tramezzini tonno
Crai
D NOVA 4
Tramezzino tonno pomodori e olive
Beretta
D NOVA 4
Panino al salame
Beretta
D NOVA 4
Subway, Egg Salad, 6 In
Subway
A
Pollo e bacon
Beretta
D NOVA 4
Panino prosciutto cotto e formaggio
Beretta
D NOVA 4
Gran Burguer
Amadori
C NOVA 4
Hamburger di vitello con bovino adulto
Coop
D NOVA 4
Tramezzini farciti tonno e maionese
Coal
C NOVA 4
Jersey Mike's Subs, #18 Grilled Chicken Parmesan On Flour Tortilla Wrap
Jersey Mike's Subs
A
Red Robin, Wrappin California Club
Red Robin
E