Barcode: 0708820551749
Yellow corn tortilla, yellow corn
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 200.0 kcal |
| Fat | 1.7 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 43.3 g |
| of which sugars | 3.3 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 3.3 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Yellow corn masa flour, water, contains 2% or less of: cellulose gum, guar gum, and propionic acid, benzoic acid and phosphoric acid (to maintain freshness).
Additives
e210
e280
e338
e412
e466
Related Products in Mexican Dinner Mixes
Flour tortillas
D NOVA 3
Wheat Flour Tortilla (Butter)
C NOVA 4
Four tortillas
C NOVA 4
Tortillas
Comercializadora De Productos La Luz
A NOVA 4
White sesame seed
NOVA 3
Sweet Flour Gorditas
La Mejor
E NOVA 3
Wheat Flour Tortilla Burrito
D NOVA 4
Big tortilla
B NOVA 4
12 Yellow Toco Shells
Fresh & Easy
D NOVA 3
Slim tortillas
A NOVA 1
Tortilla Blanca
La Luz
A NOVA 4
Sprouted 7-grain wraps
B NOVA 4