Barcode: 0011150083232
Yellow Corn Tortillas
by Roundy's
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 340.0 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 73.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 7.7 g |
| Proteins | 7.7 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
YELLOW CORN FLOUR, WATER, CONTAINS 2% OR LESS OF THE FOLLOWING: GUAR GUM, CELLULOSE GUM, DEXTROSE, PRESERVATIVES (PROPIONIC ACID, BENZOIC ACID, SODIUM HYDROXIDE), PHOSPHORIC ACID, ENZYMES, CALCIUM SULFATE.
Additives
e210
e280
e338
e412
e466
e524
Related Products in Undefined
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4