Barcode: 0044738102384
Yellow Curry Paste
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
halal
thailand trust mark
Categories
Available in
france, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 153.0 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 22.7 g |
| of which sugars | 5.6 g |
| Fiber | 11.9 g |
| Proteins | 5.3 g |
| Salt | 14.3 g |
Ingredients
Garlic 28.0%, Lemongrass 24.0%, Salt 13.0%, Shallot 12.5%, Galangal 9.0%, Dried red chill 4.0%, Coriander seed 3.5%, Makrut lime peel 2.5%, Curry powder 1.3%, Cumin 1.0%, Cinnamon 0.4%, Turmeric 0.4%, Cardamom 0.2%, Nutmeg 0.2%.
Related Products in Condiments
Sauce provencale
Marque Repère, Turini
A NOVA 4
Sauce crudités fines herbes
Rustica,Marque Repère
D NOVA 4
Sauce tomate olives et basilic
Marque Repère, Turini
A NOVA 4
Sauce à l'échalote déshydratée - sachet
Marque Repère, Rustica
B NOVA 4
Pesto Verde
Marque Repère,Turini
D NOVA 4
Fond de volaille déshydraté
Marque Repère, Rustica
NOVA 4
Sauce Poivrons & Aubergines
Marque Repère, Turini
C NOVA 4
Mayonnaise à la moutarde de Dijon
Marque Repère, Rustica
E NOVA 4
Sauce Béchamel à la crème
Marque Repère, Rustica
NOVA 4
Sauce Madère
Marque Repère, Rustica
C NOVA 4
Sauce au poivre
Marque Repère, Rustica
C NOVA 4
Sauce bolognaise
Marque Repère,Turini
C NOVA 4