Barcode: 9310645260907
Yellow curry tempeh
by Coles
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
australian made
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 8.0 kcal |
| Fat | 4.3 g |
| of which saturated | 1.6 g |
| Carbohydrates | 8.9 g |
| of which sugars | 8.1 g |
| Fiber | 6.9 g |
| Proteins | 12.8 g |
| Salt | 2.1 g |
Ingredients
Soybean (40%), Water, Yellow Curry Sauce (25%) (Water, Coconut Cream, Onion, Sugar, Lemongrass, Garlic, Turmeric, Vinegar, Salt, Corn Starch, Chilli, Lime, Spices, Stabilisers (415, 412, 407, Cider Vinegar, Spices, Starter Culture. MAY CONTAIN CEREALS CONTAINING GLUTEN, SESAME AND PEANUTS.
Additives
e407
e412
e415
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
100% whole wheat thin sandwich rolls
Ahold
A NOVA 4
100% tomato juice from concentrate with added ingredients
Ahold
B NOVA 3
Homestyle wheat sandwich rolls
C NOVA 4
Homestyle sandwich rolls
C NOVA 4
Diced white potatoes
B NOVA 4
Steam Ready Cut Green Beans
Ahold
A NOVA 1
Whole Grain Penne Rigate
Giant
A NOVA 4
Giant, whole grain thin spaghetti
Giant
A NOVA 4
Multigrain Thin Sandwich Rolls
Ahold
A NOVA 4
Whole wheat rotinni
Giant
A NOVA 1
Original 100% vegetable juice, original
Ahold
C NOVA 4
Nature's promise, organic roasted peanuts, salted
Nature's Promise
C NOVA 3