Barcode: 0071169700063
Yellow decorating cookie icing
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 343.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 85.7 g |
| of which sugars | 82.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sugar, water, corn syrup, gum arabic, propylene glycol alginate, xanthan gum, titanium dioxide (color), potassium sorbate (preservative), natural and artificial flavor, citric acid, yellow 5.
Additives
e102
e171
e202
e330
e405
e414
e415
Related Products in Baking Decorations
Whipped topping
C NOVA 4
Dairy whipped topping, original
Giant Eagle
D NOVA 4
SEMl-SWEET CHOCOLATE STYLE BAKING CHIPS
LILYS
NOVA 4
Chocolate chips, semisweet
E NOVA 4
Premier white morsels
E NOVA 4
Milk Chocolate Baking Chips
Best Choice
E NOVA 4
Maraschino Cherries
Always Save
D NOVA 4
Chocolate chips, milk
E NOVA 4
Baking chips, butterscotch
E NOVA 4
Dairy whipped topping
D NOVA 4
Baking chips, real semi-sweet chocolate
E NOVA 4
Whipped topping, lite
D NOVA 4