Barcode: 0816350023268
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 436.0 kcal |
| Fat | 12.8 g |
| of which saturated | 11.5 g |
| Carbohydrates | 79.5 g |
| of which sugars | 71.8 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Confectioners coating (sugar, vegetable oil (palm kernel oil and hydrogenated palm kernel oil), whey powder, whole milk solids, skim milk powder solids, soy lecithin (an emulsifier), salt, and artificial flavor), fondant sugar (sugar, cornstarch), corn syrup, water, maltodextrin, contains 2% or less of the following: coloring (includes water, glycerine, yellow #5) gum arabic, cellulose gum, salt, natural and artificial flavor.
Additives
e322
e322i
e414
e422
e466
Related Products in Baking Decorations
SEMl-SWEET CHOCOLATE STYLE BAKING CHIPS
LILYS
NOVA 4
Chocolate chips, milk
E NOVA 4
Whipped topping, lite
D NOVA 4
Semi-Sweet Morsels
Nestle Toll House
C
Chocolate chips, semisweet
E NOVA 4
Premier white morsels
E NOVA 4
0230 Choc-Au-Lait™ Gourmet White Baking Chips
Guittard, Guittard Chocolate Company
E NOVA 4
Baking chips, butterscotch
E NOVA 4
Baking chips, real semi-sweet chocolate
E NOVA 4
Milk Chocolate Baking Chips
Best Choice
E NOVA 4
Maraschino Cherries
Always Save
D NOVA 4
Dairy whipped topping
D NOVA 4