Barcode: 0052100048505
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 417.0 kcal |
| Fat | 16.7 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 83.3 g |
| of which sugars | 66.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Sugar, partially hydrogenated vegetable oil (soybean, cottonseed), water, corn syrup, modified cornstarch, salt, cornstarch, mono - and diglycerides, natural & artificial flavor, titanium dioxide (color), potassium sorbate (preservative), polysorbate 80, citric acid, yellow 5 lake.
Additives
e102
e171
e202
e330
e433
e471
Related Products in Baking Decorations
Maraschino cherries
D NOVA 4
Semi-sweet chocolate mini chips, semi-sweet
E NOVA 4
Whole fruit maraschino cherries with stems
D NOVA 4
Light whipped topping
Our family
NOVA 4
Extra creamy whipped topping, extra creamy
E NOVA 4
Tapioca
Bascom's
NOVA 3
Light whipped topping, light
Our Family
D NOVA 4
Whole fruit salad cherries
D NOVA 4
Glaze! for strawberries
Marzetti
B NOVA 4
Green maraschino whole fruit cherries
D NOVA 4
Imported granulated tapioca
NOVA 3
Whole fruit maraschino cherries
C NOVA 4