Yellow Mini Cupcakes
by The Bakery
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 423.0 kcal |
| Fat | 19.7 g |
| of which saturated | 6.3 g |
| Carbohydrates | 62.0 g |
| of which sugars | 40.9 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 2.8 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Cake: sugar, enriched wheat flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), egg, water, soybean and canola oil, modified corn starch, whey powder, leavening (sodium acid pyrophosphate, sodium bicarbonate, corn starch, monocalcium phosphate, calcium sulfate), soybean lecithin, wheat gluten, salt, color (beta carotene), diacetyl tartaric acid esters of mono and diglycerides, artificial flavor. icing: icing sugar, shortening (canola, palm, modified palm and palm kernel oil), glucose, water, cocoa powder (processed with alkali), skim milk powder, butter (cream, salt), artificial flavor, salt, polysorbate 60. sprinkles: icing sugar, hydrogenated palm kernel oil, corn starch, cocoa powder (processed with alkali), glucose, soybean lecithin, gum arabic, confectioner's glaze.
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
Milk chocolate miniatures peanut butter cups
Reese's
Mug with milk chocolate
Milk chocolate peanut butter cups
Reese's