Barcode: 4260603450022
Yellow monkey curry
by Baihu
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 311.0 kcal |
| Fat | 4.3 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 56.0 g |
| of which sugars | 7.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 2.5 g |
Ingredients
52% Nudeln (Hartwelzengrleß); 43% Gewürzpaste (Wasser, Mangopüree 11%, Rapsöl, Meersalz, Rohrohrzucker, Hefeflocken, Kokosmehl 4%, Rote Linse gemahlen, Zwiebel, Bananenpulver, Knoblauch, Kurkuma, Gewürze, Branntweinessig, Hefeextrakt); 5% Gemüse (Erbsen, Frühlingszwiebel, Karotte, Kokoschips, Lauch, Paprika).
Allergens
gluten
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Kern's nectar, apricot nectar
Kern's Nectar, Stremicks Heritage Foods Llc
E NOVA 4
Pitted Dark Sweet Cherries
Trader Joe's
B
Gartenkräuter Pesto
Histaminikus
E NOVA 3
Kern's, nectar, strawberry banana
Kern's, Stremicks Heritage Foods Llc
E NOVA 4
Honey Crisp Apple Cider
Trader Joe's
E
Pink lady Apple juice
Marks & Spencer
D NOVA 1
Eggplant with Tomatoes & Onions
Trader Joe's
A NOVA 3
Basenmüsli
Histaminikus
A NOVA 1
Healing tea leaves of the world, earl grey premium black tea
Healing Tea Leaves Of The World
B
Guava Nectar From Concentrate
Stremicks Heritage Foods Llc
E NOVA 4
Rainbow Layres
M&S
A NOVA 1
Healing tea leaves of the world, chamomile with almond herbal tea
Healing Tea Leaves Of The World
B