Barcode: 0071146007185
Almond Nut Chips
by Calbee
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
kosher
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 535.7 kcal |
| Fat | 28.6 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 64.3 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 7.1 g |
| Proteins | 3.6 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
Cassava flour, avocado oil, _almonds_, smoke flavored seasoning (salt, maltodextrin, torula yeast, yeast extract, natural smoke flavor, natural flavor, onion powder), tapioca starch.
Allergens
nuts
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Soft White Farmhouse
Waitrose & Partners
C NOVA 4
Pickled Sliced Beetroot
Waitrose
A NOVA 3
Whole American Cramberries
Waitrose
D NOVA 3
Red kidney beans in water
Essential Waitrose & Partners
B NOVA 4
sweet pickled onions
Waitrose
C NOVA 3
Clementine Juice
Waitrose
C NOVA 1
Pickled Baby Beetroot
Essential Waitrose, Waitrose
B NOVA 3
Aubergine and feta burgers
Waitrose
B NOVA 3
Italian cut mixed peel
Waitrose
D NOVA 4
Wheat & Rye Sourdough Bread
Waitrose
B NOVA 3
Sweet and fragrant Hom Mali jasmine rice
Waitrose
C NOVA 1
White Sourdough Bread
Waitrose
C NOVA 3