Barcode: 0890476000303
Almond Tile Cookies
by Sogo Bakery
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 438.0 kcal |
| Fat | 25.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 37.5 g |
| of which sugars | 25.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 12.5 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Almonds, sugar powder, egg whites, butter, cake flour (enriched flour, niacin, iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), bread flour (enriched wheat flour bleached[flour, niacin, iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid]), baking powder, salt
Recipes with Similar Ingredients
Sauteed Sesame Fish
12 ingredients
Onion Baked Fillets
6 ingredients
Salt Crystal Garden
5 ingredients
Japanese Seafood Stew
10 ingredients
Yellow Tile Fish Steak & Baby Bok Choy In A Tomato And White Bean Stew
16 ingredients
Home Made Slate Cheese Board.
3 ingredients
Pan-Seared Salmon Puttanesca
11 ingredients
Related Products in Snacks
Smoky bbq seasoned pork jerky, smoky bbq
E NOVA 4
Butter crackers, butter
D NOVA 4
Cinnamon glazed almonds, cinnamon glazed
E NOVA 4
Cracked pepper water crackers, cracked pepper
C NOVA 3
Multigrain crackers, multigrain
D NOVA 3
Sesame seeded flatbread crackers
D NOVA 3
Original water crackers, original
D NOVA 3
Stone ground wheat bite size crackers, stone ground wheat
D NOVA 3
Multiseed seeded flatbread crackers, multiseed
D NOVA 3
Smoky bbq seasoned pork jerky, smoky bbq
E NOVA 4
Whole grain seeded flatbread crackers
D NOVA 3
Tortilla cupz
D NOVA 3