Barcode: 0025293001886
Almond Unsweetened
by Silk
Processing
NOVA 4
Environment
Eco-Score B
Labels
vegetarian
no gluten
kosher
no artificial flavors
no gmos
vegan
certified b corporation
fsc
fsc mix
high in calcium
no artificial colors
no lactose
no soy
non gmo project
orthodox union kosher
Categories
Available in
canada, france, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 12.0 kcal |
| Fat | 1.0 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 0.4 g |
| of which sugars | — |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Almond base (filtered water, almonds), Vitamin and mineral blend (calcium carbonate, zinc gluconate, vitamin A palmitate, riboflavin [B2], vitamin D2, vitamin B12), Sea salt, Locust bean gum, Sunflower lecithin, Gellan gum, Natural flavour
Allergens
nuts
Additives
e170
e170i
e322
e322i
e410
e418
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Ginger beer
Aqua monaco
E NOVA 4
Mate Mango
Acáo
D NOVA 4
acáo Maracuja mit Ingwer und Guarana
Acáo
C NOVA 4
Bio Sencha Tee
Koro
B NOVA 1
Zitrone Bergamot
Aqua Monaco
C NOVA 4
M-Milch 1,8 %-1,49€/25.8
DFM
B
Aqua Monaco Cola
Aqua Monaco
E NOVA 4
Schwarze Johannisbeere Muttersaft
Cassis manufaktur
C NOVA 1
Acao Quitte Zitrone mit Guarana
Acao
C NOVA 4
Alkpholfrei Hell
Wiethaler
C NOVA 1
Acáo Granatapfel
Acao GmbH
C NOVA 4
Tyme Out Botanical Fizz
TYME OUT
D NOVA 4