Barcode: 0857055006118
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 160.0 kcal |
| Fat | 14.0 g |
| of which saturated | 1.0 g |
| Carbohydrates | 6.0 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Proteins | 6.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Organic almond milk (water, organic almonds), organic cane sugar, organic tapioca starch, pectin, agar, live & active cultures, probiotic bifidobacterium probiotic strains: b. bifidum, b. lactis, l. acidophilus, l. casei, l. bulgaricus, l. rhamnosus, s. thermophius, bb-12
Additives
e406
e440
Related Products in Dairies
Parmigiano Regiano g.U.
Edeka
D Eco-Score C
Sour cream creme fraiche
TINE
NOVA 4 Eco-Score A
Greek style yoghurt
Glenisk
C NOVA 1
Crème fraîche épaisse Entière
Carrefour
D NOVA 1 Eco-Score C
french vanilla high protein milk shake
slate
NOVA 4 Eco-Score C
Leche deslactosada semidescremada
Bové
B NOVA 1 Eco-Score C
Mixed berry yogurt smoothie with probiotics
B NOVA 4 Eco-Score B
Cheddar & Mozzarella
Arla Apetina
NOVA 4 Eco-Score D
Queijo Fresco
Matinal
C NOVA 3 Eco-Score D
Cottage Cheese Mager 2% fett
TINE
A NOVA 3 Eco-Score C
Weidemilch Quark Magerstufe
Alnatura, Alnatura GmbH
A NOVA 3 Eco-Score C
Cremiger Bio-Quark mit mildem Joghurt
Berchtesgadener Land
A NOVA 3 Eco-Score C