Barcode: 0011110100030
Almondmilk Chocolate
by Simple Truth
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 41.7 kcal |
| Fat | 1.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 8.3 g |
| of which sugars | 7.5 g |
| Fiber | 0.4 g |
| Proteins | 0.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
almondmilk (water, almonds), sugar, cocoa (processed with alkali), calcium carbonate, salt, potassium citrate, natural flavor, sunflower lecithin, gellan gum, mixed tocopherols (vitamin e), vitamin a palmitate, vitamin d2. contains: almonds.
Additives
e170
e170i
e306
e322
e322i
e332
e332ii
e418
Related Products in Beverages
Organic toddler milk drink powder
E NOVA 4
Bloody mary mix
NOVA 4
Bloody mary mix
NOVA 4
Hot chocolate
NOVA 4
Hong Van, Grass Jelly Drink, Banana
L&W International Co.
E NOVA 4
Cocktail mix
NOVA 4
Hot chocolate
NOVA 4
Hong Van, Grass Jelly Drink Witer Honey, Coconut
L&W International Co.
D NOVA 4
Grapefruit & oranges in pomegranate flavored slightly sweetened fruit water, grapefruit & oranges in pomegranate
Del Monte
D NOVA 4
Cappuccino pumpkin latte
NOVA 4
Simply Lemonade
Simply Beverages
E NOVA 4
Fruit refreshers snack cups
Del Monte
D NOVA 4