Barcode: 27199923
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 258.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 62.0 g |
| of which sugars | 53.0 g |
| Fiber | 2.8 g |
| Proteins | 0.6 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Glucose-Fructose Syrup. Sugar, Apricots, Acidity Regulators (Citric Acid, Sodium Citrates), Gelling Agent (Pectins). Total sugar content: 63g per 100g. Prepared with 45g of fruit per 100g.
Additives
e330
e331
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Bada Bing Cherries
Tillen farms
A NOVA 4
Wild Maine Blueberry Jam
STONEWALL KITCHEN
C NOVA 4 Eco-Score B
Original Peanutbutter Crunchy
Rapunzel
D NOVA 3 Eco-Score D
Redcurrant Jelly, Redcurrant
Bonne maman
A NOVA 4
Fresh Organic Cactus And Corn Tortilla
Nopalia
A NOVA 4
Puffed Rice Cereal
Arrowhead Mills
NOVA 1
Artichoke hearts
Amore
C NOVA 3
Orange Fruit Spread, Orange
Bonne maman
A NOVA 4
Sandwichcreme - Klassik
Veganz, Veganz group AG
D NOVA 4
Ancient grains granola with almonds
Kirkland Signature, Nature's Path
C NOVA 4 Eco-Score D
Blatterteig
Freshona, Henglein, Rewe
D NOVA 3 Eco-Score D
Cheetah Chomps Berry Blast Cereal
Envirokidz, Nature's Path
D NOVA 4 Eco-Score D