Barcode: 80818489
Arance amare italiane BIO
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
it bio 009
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 214.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 53.0 g |
| of which sugars | 49.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Succo di mela concentrato, arance amare 30%, correttore di acidità: acido citrico; gelificante: pectina.
Additives
e330
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Thé vert glacé citron vert menthe
Lipton
D NOVA 4
Extra Virgin Coconut Oil
County Farm Organics
E NOVA 2
Thé au citron Lipton Klix
Lipton
NOVA 4
Huile de colza
Vita D'or
B
Jus de pomme
Auchan
NOVA 1
Biscottes au froment
Leader Price
NOVA 3
Lipton Ice-tea® Pêche
Lipton, Mcdonald's
D NOVA 4
Amande blanchie bâtonnet
Transgourmet
A NOVA 1
Huile d'olive vierge extra - Crète - 2012
Arnaud Gillet, Terre de Crète
B NOVA 2
Gingembre en poudre 100g
Arcadie
NOVA 1
Sourdough Wholemeal Ciabattin Bread
Jason’s
A NOVA 4
Confiture Artisanale de Cerises Noires
Confitures de Josette, Le Verger de la Roche des Carmes
B NOVA 4