Barcode: 0079893403298
Balsamic organic vinaigrette
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 150.0 kcal |
| Fat | 13.3 g |
| of which saturated | 1.7 g |
| Carbohydrates | 10.0 g |
| of which sugars | 6.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 2.8 g |
Ingredients
Water, organic balsamic vinegar (organic balsamic vinegar, organic wine vinegar and organic concentrated grape must), organic expeller pressed vegetable oil (organic expeller pressed soybean oil and/or organic expeller pressed canola oil), organic distilled vinegar, organic sugar, salt, less than 2% of: organic garlic, organic onion, organic spices, organic red bell pepper*, xanthan gum.
Additives
e415
Related Products in Condiments
Fused Thai Green Curry
Fused by Fiona
C NOVA 3
Honig Senf Sauce
Händlmeier
D NOVA 3 Eco-Score C
PINEAPPLE SALSA
Santa Maria
B
Bio-Streichcreme Kichererbse, Paprika und Chili
Rewe Bio
C NOVA 3
Pesto alla Genovese
Tesco
D NOVA 4 Eco-Score C
Brun Saus
Toro
C NOVA 4
Basil Pesto
Kirkland Signature
NOVA 3 Eco-Score D
Fused Teriyaki
Fused
E NOVA 3 Eco-Score B
Katsu curry
Fused by fiona
D NOVA 3
Chow mein stir fry sauce
Fused by Fiona
D NOVA 3
Remoulade
Thomy
D NOVA 3 Eco-Score C
Organic tomato sauce
Kirkland
A NOVA 3 Eco-Score B