Barcode: 0879147004130
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 71.0 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 10.7 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 3.6 g |
| Proteins | 3.6 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Tomatoes (tomatoes, calcium chloride [to maintain firmness]), onions, black beans, corn, tomato sauce (tomatoes, salt, natural citric acid), chili sauce (tomato puree, vinegar, salt, corn syrup, dried onion, spices, natural flavors), lime juice, olive oil, red wine vinegar, green onion, sugar cilantro, chipotle (smoked jalapeno in adobo sauce), cultured dextrose, salt, spices.
Additives
e330
Related Products in Condiments
Fused Teriyaki
Fused
E NOVA 3 Eco-Score B
Chow mein stir fry sauce
Fused by Fiona
D NOVA 3
Organic tomato sauce
Kirkland
A NOVA 3 Eco-Score B
Pesto alla Genovese
Tesco
D NOVA 4 Eco-Score C
Remoulade
Thomy
D NOVA 3 Eco-Score C
Basil Pesto
Kirkland Signature
NOVA 3 Eco-Score D
Fused Thai Green Curry
Fused by Fiona
C NOVA 3
Katsu curry
Fused by fiona
D NOVA 3
Bio-Streichcreme Kichererbse, Paprika und Chili
Rewe Bio
C NOVA 3
Brun Saus
Toro
C NOVA 4
Honig Senf Sauce
Händlmeier
D NOVA 3 Eco-Score C
PINEAPPLE SALSA
Santa Maria
B