Barcode: 00030182
blackcurrant conserve
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no gluten
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 495.0 kcal |
| Fat | 26.2 g |
| of which saturated | 3.3 g |
| Carbohydrates | 56.5 g |
| of which sugars | 3.0 g |
| Fiber | 3.3 g |
| Proteins | 6.8 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
sugar, blackcurrants, acidity regulator (sodium citrate, citric acid), gelling agent (pectin)
Additives
e330
e331
e440
Recipes with Similar Ingredients
Cassis Martini
4 ingredients
Black Currant Tea
3 ingredients
Pan-Fried Duck Breast With Wine And Blackcurrant Sauce
8 ingredients
The Black And Black
2 ingredients
Finlandia Ginger Snap
5 ingredients
Black Currant & Vanilla Punch
4 ingredients
Kir Royale
2 ingredients
Currant Cake
9 ingredients
Currant Cake With Cream
9 ingredients
Strawberries And Blueberries Verrine, Blackcurrant Curd
11 ingredients
Strawberries And Cheesecake Chocolate Bars
21 ingredients
Blackcurrant Sauce
6 ingredients
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Bunte Gemüse Mischung
Greenland
A NOVA 1
Eiweissbrot
Fit und vital
C
Kaisergemüse Rest
Greenland
A
Mojito
River
E NOVA 4
Peanut Butter & Choco Swirl
Mike Mitchell’s
E NOVA 4
Ratatouille à la provençale
carrefour Bio
A NOVA 4
Pimento Stuffed Olives
Asda
E NOVA 4
Rice Nuggets
Food for Future, FoodForFuture, Penny, Vossko
C NOVA 4
Bio Gemüsebrühe
Natur Gut
C NOVA 3
Pitter blacks olives
Asda
D NOVA 3
Pitted Green Olives
asda
NOVA 3
Vollkorntoast
Penny
C NOVA 4