Barcode: 5000169057513
Blackcurrant extra jam
by Waitrose
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 238.0 kcal |
| Fat | 0.6 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 56.6 g |
| of which sugars | 46.8 g |
| Fiber | 1.9 g |
| Proteins | 0.6 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Sugar, blackcurrants, gelling agent: pectin, acidity regulator: sodium citrates. Prepared with 45g of blackcurrants per 100g. Total sugar content 60g per 100g
Additives
e331
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Reis Jasminreis
Golden Sun
B Eco-Score E
KOSHER DILL
Mt. Olive
D NOVA 4
Lay's Ciuperci de pădure și smântână
Lay's
D NOVA 4 Eco-Score B
Spécial K fruits rouges
Kellogg's
C NOVA 4 Eco-Score D
Croky Paprika flavour
Croky
D NOVA 4 Eco-Score A
Anneaux miel
U
B NOVA 4 Eco-Score B
Lay's Cașcaval 60g
Lay's
D NOVA 4 Eco-Score B
Rigatoni
Barilla
A NOVA 1
Basmati & Wild Rice
Tilda
B NOVA 4 Eco-Score E
Muesli croustillante
Monoprix
D NOVA 4 Eco-Score A
Pure Rooibos Tea
Freshpak
B NOVA 1 Eco-Score A
Premium Garlic Bread
Giannis
C NOVA 4 Eco-Score A