Barcode: 20000882
Blackcurrant fruit spread
by Maribel
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 225.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 53.5 g |
| of which sugars | 53.5 g |
| Fiber | 2.5 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
cassis, sugar, glucose-fructose syrup, gelling agent : pectin, acidifier : citric acid
Additives
e330
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Heritage Flakes
Nature's Path
E NOVA 3
Buttermilk pikelet
Marks & Spencer
C NOVA 4
Orange juice
M&S
C NOVA 1
Chocolate Cranberry Almond Granola Mix
Oalchouse
C NOVA 4
Crunchy peanut butter
Schogetten
E NOVA 4
Sliced irish brown soda bread
Marks & Spencer
C NOVA 4
Chocolate peanut butter
C NOVA 4
Sauerkraut
Trader Joe's
NOVA 3
All Natural Banana Walnut Granola
Oalchouse
D NOVA 4
DIP! Guacamole
Henderson and Sons Finest Snacks
C NOVA 4
Fruit and nut clusters granola
C NOVA 4
Whole Grain Spaghetti
Barilla
A NOVA 1