Barcode: 0053000221012
Heritage Flakes
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
organic
kosher
no gmos
usda organic
non gmo project
orthodox union kosher
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 37.5 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | — |
| of which sugars | 12.5 g |
| Fiber | 17.5 g |
| Proteins | 12.5 g |
| Salt | 1,060.0 g |
Ingredients
Khorasan wheat flour*, wheat bran*, whole wheat meal*, cane sugar*, whole oat flour*, spelt flour*, barley flour*, whole millet*, barley malt extract*, quinoa*, sea salt, honey*. *Organic. Contains wheat. Produced in a facility that uses soy, peanuts and tree nuts. VEGETARIAN
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Classic plain bagel
Hero
A NOVA 4 Eco-Score B
Extra Long Grain Enriched Rice
Kroger, Mahatma
NOVA 1 Eco-Score C
Gurkensticks süß-würzig
Gut & Günstig
C NOVA 4
STRAWBERRY-BANANA NECTAR
JUMEX
E NOVA 4
Apple Nectar, Apple
Jumex, Comercializadora Eloro S.A.
E NOVA 4
Haricots rouges foncés
Selection
B NOVA 3 Eco-Score B
Nectar, Pineapple
Jumex, Comercializadora Eloro S.A.
E NOVA 4
Colombian style red beans
goya
A NOVA 4 Eco-Score B
Diced tomatoes no salt added
Unico
A
Tomatenmark mit Basilikum
Oro di Parma
C NOVA 3 Eco-Score A
Gluten-Free Sourdough Bread Original
Cook's Gluten-Free Sourdough
C NOVA 4
NYC BAGELS Wholemeal
New York Bakery
A NOVA 4 Eco-Score A