Barcode: 3533631396282
Boisson lactée chocolatée
by Candia
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no preservatives
french milk
no colorings
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 64.0 kcal |
| Fat | 1.0 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 11.0 g |
| of which sugars | 11.0 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Proteins | 2.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
_Lait_ partiellement écrémé (60%), perméat de _lait_ reconstitué, chocolat en poudre : 4,2 % (cacao, sucre), sucre (2.6 %), stabilisant : E407, vitamine D.
Allergens
milk
Additives
e407
Related Products in Beverages
Pink Lemonade
Lorina
E NOVA 4
Ginger Soother Turmeric
Ginger Soother
D NOVA 3
GINGER TURMERIC LIVE SPARKLING SODA
FIX8
C NOVA 4 Eco-Score B
G2 Grape
Gatorade
D NOVA 4
Lewis Hamilton Zero Sugar
Monster
C NOVA 4
Fanta Fanta Grape Big Buddy 1Ea 500 ML
Fanta
D NOVA 4
Pepsi Max (Caffeine free)
PEPSI
C NOVA 4
Chocolate Lowfat Milk
Lucerne
E NOVA 4 Eco-Score D
Sirop de grenadine
Paquito
NOVA 4 Eco-Score A
MATCHA FUEL
REMEDY ORGANICS
B NOVA 4
Газирана напитка със сок от мандарина
Schweppes
E NOVA 4
Suero rehidratante Electrolit sabor manzana
Electro
E NOVA 4