Barcode: 3700214618004
Boisson riz quinoa cacao
by ALTER ECO
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
fair trade
no gluten
organic
eu organic
fairtrade international
made in italy
max havelaar
max havelaar france
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 73.0 kcal |
| Fat | 1.0 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 15.0 g |
| of which sugars | 7.8 g |
| Fiber | 0.9 g |
| Proteins | 0.6 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Eau, riz Thai (10%), quinoa (5%), sucre de canne, cacao en poudre (1,5%), huile de tournesol pressée à froid, épaississant : farine de graines de caroube, sel marin.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Manicotti
Perfect Pasta Inc.
D NOVA 4
Cheese Manicotti
Perfect Pasta Inc.
D NOVA 4
Medium pumpkin ravioli
Perfect Pasta Inc.
B NOVA 4
Cheese Tortellini
Perfect Pasta
C NOVA 4
Roasted red pepper stuffed gnocchi
C NOVA 4
Roasted butternut squash ravioli
Pasta Pasta Inc.
B NOVA 4
Perfect Pasta, Asiago Cheese Ravioli
Perfect Pasta Inc.
C NOVA 4
Asiago cheese ravioli
Perfect Pasta Inc
C NOVA 4
Ricotta cheese stuffed gnocchi
D NOVA 4
Meat ravioli
Perfect Pasta Inc
C NOVA 4
Perfect Pasta, Special Potato Gnocchi
Perfect Pasta Inc.
D NOVA 4
Perfect pasta, asparagus ravioli
Perfect Pasta
C NOVA 4