Barcode: 0628504059111
Bûche Choco Framboise
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
sustainable
no gluten
sustainable palm oil
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 425.0 kcal |
| Fat | 27.5 g |
| of which saturated | 12.5 g |
| Carbohydrates | 45.0 g |
| of which sugars | 27.5 g |
| Fiber | 1.3 g |
| Proteins | 1.3 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Sucre (Cassonade. Sucre de canne). Lait de riz, Huile de palme certifiee biologique et de source renouvelable. Farine de riz. Fécule de pomme de terre. Huile de canola Cacao. Fécule de tapioca. Vinaigre, Crème de tartre, Bicarbonate sodium, Sel, Gomme de xanthane, Framboises
Additives
e336
e415
e500
e500ii
Related Products in Desserts
Premium Ice Cream
Super Store Industries
D NOVA 4
Premium ice cream
Sunnyside Farms, Super Store Industries
D NOVA 4
Premium ice cream
D NOVA 4
Premium ice cream
D NOVA 4
Premium Ice Cream Vanilla
Sunnyside Farms
D NOVA 4
Mimosa sherbet
C NOVA 4
Premium Ice Cream
Sunnyside Farms
D NOVA 4
Premium Ice Cream
Sunnyside Farms
D NOVA 4
Premium sherbet
Sunnyside Farms, Super Store Industries
C NOVA 4
Premium Ice Cream
Super Store Industries
D NOVA 4
Premium ice cream
D NOVA 4
Rocky Road Premium Ice Cream
Sunnyside Farms
D NOVA 4