Barcode: 0010700105394
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 100.0 g |
| of which sugars | 73.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Sugar; corn syrup; contains 2% or less of: malic acid; natural and artificial flavor; sodium lactate; glycerin; sulfur dioxide, to maintain freshness; caramel color; artificial color (red 40; blue 1; yellow 5).
Additives
e102
e129
e133
e150c
e220
e296
e325
e422
Recipes with Similar Ingredients
Chocolate Candy Cane
2 ingredients
Peppermint Chocolate Candy
2 ingredients
Microwave Peppermint Candy
2 ingredients
Candy Cane Creams
4 ingredients
Peppermint Bark
3 ingredients
Peppermint Brittle
2 ingredients
Hot Peppermint Sippers
5 ingredients
Graham Cracker Sleds
8 ingredients
Best Peppermint Bark
5 ingredients
Peppermint Cupcakes
7 ingredients
Peppermint Bark Hearts
3 ingredients
Reindeer Bark
4 ingredients
Related Products in Snacks
Angel Mint, Candy Treats, Keylime
Florida Candy Factory Inc.
D
Digestives
Sainsbury's
D NOVA 4
Honey Grahams, Honey
D NOVA 4
Florida Candy Factory, Orange Angel Mint
Florida Candy Factory Inc.
D NOVA 4
Marra Bros., Tropical Trail Mix
Marra Bros.
D NOVA 4
Marra Bros, Assorted Sour Stars
Marra Bros.
E NOVA 4
Marra Bros, Bar Mix
Marra Bros.
C NOVA 4
Angel Mint, Treat, Cherub
Florida Candy Factory Inc.
D NOVA 4
Marra Bros, Raw Trail Mix
Marra Bros.
D NOVA 1
Marra Bros, Spice Drops
Marra Bros.
E NOVA 4
Marra Bros., Roasted & Salted Corn Nuggets
Marra Bros.
D NOVA 3
Marra Bros, Super Trail Mix
Marra Bros.
E NOVA 4