Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 455.0 kcal |
| Fat | 21.2 g |
| of which saturated | 9.1 g |
| Carbohydrates | 63.6 g |
| of which sugars | 36.4 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Wheat flour, palm oil shortening, brown sugar, sugar cane syrup, chocolate chips [sugar, chocolate liquor, cocoa butter, soy lecithin (an emulsifier), and vanilla], milk chocolate candies [milk chocolate (sugar, chocolate, skim milk, cocoa butter, lactose, milkfat, soy lecithin, salt, artificial flavors), sugar, cornstarch, less than 1% - corn syrup, dextrin, coloring (includes blue 1 lake, yellow 6, red 40, yellow 5, blue 1, red 40 lake, blue 2 lake, yellow 6 lake, yellow 5 lake, blue 2), gum acacia], sugar, eggs, soybean oil, food starch-modified, natural flavor, salt, molasses, sodium bicarbonate (leavening), butter powder [butter (cream, salt), nonfat milk solids, salt, silicon dioxide (anti-caking agent), natural flavor], monocalcium phosphate (leavening).
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
Rayge Candy & Nuts, Bit-O-Honey
Rayge Candy Co. Inc.
Rayge Candy Co, Spice Drops Candy, `
Rayge Candy Co. Inc.
Rayge Candy, Assorted Gum Drops
Rayge Candy Co. Inc.
Mini Colin the Caterpillar Cakes
Marks and Spencer’s
Mini licorice allsorts
Rayge, Spearmint Leaves
Rayge Candy Co. Inc.
ORVILLE Naturally Simply Salted
Rayge Candy, Gummies
Rayge Candy Co. Inc.
Bolero, Wafer Sticks, Vanilla
Greek Gourmet Ltd.
Sea Salt Classic Popping Corn
Orville Redenbacher's
Soft Eating Prunes
Marks & Spencer
Rayge Candy Co., Unsalted Cashew Nuts
Rayge Candy Co. Inc.