Barcode: 0041770409204
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 444.0 kcal |
| Fat | 24.4 g |
| of which saturated | 17.8 g |
| Carbohydrates | 62.2 g |
| of which sugars | 53.3 g |
| Fiber | 2.2 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Sugar, partially hydrogenated palm kernel oil, dry roasted peanuts, cocoa powder, whey powder, non fat dry milk, invert sugar, corn syrup, soy lecithin (emulsifier), cherries, natural flavors, invertase, dextrose, artificial color (fd&c red #40), citric acid, egg albumen with sodium lauryl sulfate added as a whipping aid, gum karaya and salt.
Additives
e1103
e129
e322
e322i
e330
Related Products in Snacks
Cocoa Truffles
Trader Joe’s
E NOVA 4
Cheddar cheese spread & pretzel chips, cheddar
E NOVA 3
Flavored wheat snacks
Senor Snacks Inc.
E NOVA 4
Sliced & shaped peppered jerky
E NOVA 4
Jerky
E NOVA 4
Sliced & shaped jerky
E NOVA 4
Jerky
E NOVA 4
Charritos
Interex Corp.
E NOVA 4
Sliced & shaped jerky
E NOVA 4
Original turkey jerky
E NOVA 4
Sliced & shaped jerky
E NOVA 4
Jerky
E NOVA 4