Barcode: 8716099102007
CHIPS MAIS NATURE
by Amaizin
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
no gluten
organic
vegetarian
eu organic
non eu agriculture
vegan
eu agriculture
eu non eu agriculture
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 480.0 kcal |
| Fat | 21.5 g |
| of which saturated | 2.0 g |
| Carbohydrates | 62.8 g |
| of which sugars | 1.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Farine de maïs 77%, huile de tournesol, sel de mer 0,8%
Related Products in Snacks
Salam Sibiu
Agricola
D Eco-Score C
BBQ Chips
Legendary
E NOVA 4
Chickpea Snacks Habanero Flavored
Biena
D NOVA 3
Soft & Chewy
Kirkland signature
D NOVA 4
Milk Chocolate Biscuits
Cadbury Dairy Milk fingers
E NOVA 4 Eco-Score E
Dinkel Mini brezeln
DmBio
E NOVA 3
Balisto yoberry
Balisto
E NOVA 4 Eco-Score B
Ptasie Mleczko Waniliowe w Czekoladzie Deserowej
E.Wedel
E NOVA 4
Die Gute Bio Schokolade
Plant-for-the-Planet
E NOVA 3 Eco-Score B
GENOA SALAME
HILLSHIRE SNACKING
E NOVA 4
Clubs Cracker
Lorenz
D NOVA 3 Eco-Score A
Herbatniki o smaku maślanym
Bahlsen,Krakuski
E NOVA 4 Eco-Score D