Barcode: 3564700576083
Chips Pom'Lisse
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
nutriscore
nutriscore grade b
produced in brittany
with sunflower oil
triman
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 540.0 kcal |
| Fat | 34.0 g |
| of which saturated | 2.8 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 5.2 g |
| Proteins | 5.9 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
potatoes 64,9%, sunflower oil 34%, salt, traces of celery, gluten, milk and mustard,
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Reduced fat houmous
Waitrose
A NOVA 1
No peel seville orange marmalade
Essential Waitrose,Waitrose
D NOVA 4
West Country Cheddar & Caramelised Onion Crisps
Waitrose
D NOVA 4
Garden peas
Waitrose
A NOVA 1
Sunflower & Extra Virgin Olive Oil
Waitrose
C
Fruit and nut muesli
Waitrose
C NOVA 1
Toasted sesame oil
Waitrose
C NOVA 2
Crisp & Crunchy Breadsticks
Waitrose
D NOVA 3
Peeled Italian Cherry Tomatoes
Waitrose
A NOVA 1
Crisp And Nutty Sesame Grissini
Waitrose
E NOVA 3
Tuna Niçoise Salad
Waitrose
A NOVA 4
Seville Orange Marmalade
Essential Waitrose, Waitrose
D NOVA 4