Barcode: 0015400874311
Coolers Soft Drink Mix
by Shurfine
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 2,210.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 554.0 g |
| of which sugars | 554.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
SUGAR, FRUCTOSE, CITRIC ACID (PROVIDES TARTNESS), CONTAINS LESS THAN 2% OF: ASCORBIC ACID (VITAMIN C), MODIFIED CORN STARCH, DEXTRIN, TRICALCIUM PHOSPHATE (PREVENTS CAKING), SODIUM CITRATE (CONTROLS ACIDITY), POTASSIUM CITRATE (CONTROLS ACIDITY), SODIUM A
Additives
e1400
e300
e330
e331
e332
e332ii
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Undefined
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4