Barcode: 0049000033939
Fanta Peach
by Fanta
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
natural flavors
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 42.3 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 11.5 g |
| of which sugars | 11.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Carbonated water, high fructose corn syrup, citric acid, natural flavors, sodium benzoate (to protect taste), yellow 6, red 40
Additives
e110
e129
e211
e330
Related Products in Beverages
Limonade au citron de sicile
River (Aldi)
E NOVA 3
Thé glacé saveur pêche
Fruima
C NOVA 4
Classic energy drink
Mixxed Up
E NOVA 4
Lemon Boisson gazeuse aromatisée
Freeway
E NOVA 4
Eau de source gazéifiée au pamplemousse citron
fou d'o
C NOVA 4
Water tonic
RIVER
E NOVA 4
Boisson Saveur Orange (aux jus de fruits à base de concentrés aromatisée)
Aldi, Fruima
D NOVA 4
Cola sans sucres
River
C NOVA 4
Olio d'oliva
Surf
E NOVA 4
Golden Power Regular
Golden Power
E NOVA 4
Tonic
Surf
D NOVA 4
Sirop de citron
Plein Sud
E NOVA 4