Barcode: 3396411223532
Farce Veggie
by Tartex
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
fr bio 01
green dot
ab agriculture biologique
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 97.0 kcal |
| Fat | 3.4 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 7.3 g |
| of which sugars | 1.9 g |
| Fiber | 5.4 g |
| Proteins | 6.6 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Légumes* 45% (carottes*, oignons*, coulis de tomate*, poivrons rouges*), _soja_* 36% (graines et protéines de _soja_*), blanc d'_oeuf_*, fécule de pomme de terre*, épaississant : gomme arabique*, huile de tournesol désodorisée*, sel marin, paprika*, herbes de Provence*, ail*, poivre noir*. *Ingrédients issus de l'agriculture biologique.
Allergens
eggs
soybeans
Additives
e414
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Bread
Quick bury
C NOVA 1
Chili con Carne
Easy+Pure
NOVA 3
Tagliatelle
ICEWIND, la campagna
A NOVA 1
Pita bread
Quickbury
C NOVA 4
Fischietti
Camaletti
A NOVA 1
Sesame burger buns
quickbury
D NOVA 4
Natives Olivenöl Extra
Camaletti
NOVA 2
Burger 6 Buns
Quickbury, nordthy
D NOVA 4
Quickbury Mixed Cereal Bread 500G
Quickbury
A
Gnocchi di patate
GustoBello
C NOVA 4
Mega Sesame Burger Buns
Quickbury
D NOVA 4
Fit4life
Quickbury
B NOVA 3