Barcode: 0829462001185
Flaxmilk Original
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 20.8 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 2.9 g |
| of which sugars | 2.9 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Flaxmilk (filtered water, cold pressed flax oil), cane sugar, tricalcium phosphate, vanilla extract, sunflower lecithin, natural flavors, sea salt, gellan gum, xanthan gum, natural flavors, vitamin a palmitate, vitamin d2, vitamin b12.
Additives
e322
e322i
e415
e418
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Ognon rouge
Sans marque
A NOVA 1
Rafraichissant GWOSEY
Tropic Délices
E NOVA 3
Fleurs de gwozey
saveurs toniks
B
Jus de gwozey
Saveur Toniks, Saveurs toniks
C NOVA 3
Jus de poire
Verzieux
C NOVA 1
Organic rolled oats
Just Green
A NOVA 1
Oignons
Eco+, Lecocq Xavier, Sans marque
A NOVA 1
Oignon Jaune
NOVA 1
Jus de pomme
GAEC des 2 VALLEES
Ji Gwozey Gingemb'
E NOVA 3
Pommes de terre
SURE VAUQUELIN
A
Céleri Branche
A NOVA 1