Barcode: 3564700704172
Fresh Tea - Saveur pêche
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
low or no sugar
low sugar
reduced sugar
no colorings
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 1.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Eau ; jus de pêche à base de concentré (0,6%) ; acidifiants : acide citrique, E296 ; extraits de thé (1,4g/L) ; correcteur d'acidité : E331 ; édulcorants : acésulfame-K, sucralose ; arôme naturel ; antioxydant : acide ascorbique.
Additives
e296
e300
e330
e331
e950
e955
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Southern home, 100% juice, cranberry raspberry
Southern Home, Bruno's Supermarkets Inc.
E NOVA 4
Salted In Shell Sunflower Seeds
Southern Home
C NOVA 3
Whole Green Beans
Southern Home
A NOVA 3
Diced pears in light syrup
C NOVA 4
Extra cherry mixed fruit in light syrup
B NOVA 4
Cut Green Beans
Southern Home
A NOVA 3
Chocolate Spread
Bruno's Supermarkets Inc.
E NOVA 4
French Style Green Beans
Southern Home
A NOVA 3
Croutons
Bruno's Supermarkets Inc.
D NOVA 4
Cut Italian Green Beans
Southern Home
C NOVA 3
French Style Green Beans
Southern Home
A NOVA 3
Sliced Pears In Heavy Syrup
Southern Home
B NOVA 3