Barcode: 4059300008519
Frischer Eiersalat
by Merl
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no preservatives
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 248.0 kcal |
| Fat | 23.0 g |
| of which saturated | 2.8 g |
| Carbohydrates | 3.4 g |
| of which sugars | 3.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 7.5 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Eier (55%), Rapsöl, Trinkwasser, Spargel (6%), Champignons (6%), Zucker, Weinessig, Speisesalz, Branntweinessig, Eigelb, Senfmehl, Stärke, Milcheiweiß, Tomatenmark, Apfelessig, Gewürze, Verdickungsmittel (Johannisbrotkernmehl, Guarkernmehl, Xanthan), modifizierte Stärke, Dessertwein, Karamellzuckersirup, Säuerungsmittel Citronensäure, Gewürzextrakt.
Allergens
eggs
milk
mustard
Additives
e14xx
e330
e412
e415
Related Products in Meals
Gluten free corn grits
Bob's Red Mill
A NOVA 3
Yellow corn grits
Bob's Red Mill
NOVA 3
Whole grains and beans soup mix
Bob's Red Mill
A NOVA 3
Vegi Soup Mix
Bob's Red Mill
A NOVA 3
Croissant crust breakfast pizza
Kitchen cravings, Kwik Trip
D NOVA 4
Fruity Couscous & Carrot Salad
Marks & Spencer
C NOVA 3
Southern style white corn grits
Bob’s Red Mill
B NOVA 3
13 Bean Soup Mix
Bob's Red Mill
A NOVA 3
Lasagne
Sainsburys
B NOVA 4
13 Bean Soup Mix
Bob's Red Mill
A NOVA 3
13 Bean Soup Mix
Bob's Red Mill
A NOVA 3
Steak Casserole & Dumplings
Sainsbury’s
C NOVA 4