Barcode: 7613033080517
Frisco iced coffee
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
made in swiss
Categories
Available in
france, germany, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 201.0 kcal |
| Fat | 11.0 g |
| of which saturated | 5.6 g |
| Carbohydrates | 23.0 g |
| of which sugars | 21.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
skimmed milk, 28% cream, sugar, glucose syrup, whey powder, skimmed milk powder, egg yolk, 0,7% coffee extract, stabilizers (guar gum, carob seed flour), caramelized sugar, concentrated fruits, vegetables and plants (safflower, apple, lemon, squash), invert sugar syrup, natural flavor, may contain nuts,
Allergens
eggs
milk
Additives
e412
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Sacramento Baking Company, Bagel, Blueberry
Sacramento Baking Co. Inc.
C NOVA 3
Sacramento Baking Company, Whole Wheat Bagel
Sacramento Baking Co. Inc.
A NOVA 3
Fresh Rice Noodles
Trader Joe's
B NOVA 4
Sacramento Baking Company, Onion Bagel
Sacramento Baking Co. Inc.
C NOVA 3
Mints
Tic Tac
C NOVA 4
Sacramento Baking Company, French Bread
Sacramento Baking Co. Inc.
C NOVA 3
Salade de Riz aux Gambas et au Sésame avec une Sauce Teriyaki
Marks & Spencer
A NOVA 4
Cinnamon Apple Snack Sticks
Trader Joe's
NOVA 4
Red split lentils
Trader Joe's
A NOVA 1
Multigrain Blend with Vegetables
Trader Joe's
B NOVA 3
Sacramento Baking Company, Bagel, Cinnamon, Raisin
Sacramento Baking Co. Inc.
C NOVA 3
French bread
C NOVA 3